کویر مرنجاب

بارانا سه شنبه 17 اسفند 1400 - 09:48
کویر مرنجاب
بی شک شما هم با دیدن عکس کویر مرنجاب و جاذبه‌های آن، مشتاق رفتن به این کویر زیبا می‌شوید.

کویر مرنجاب در استان اصفهان، شهر کاشان و شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته است. مرنجاب نام یک کاروانسرا و قنات متعلق به دوران صفویه بوده و مناطق کویری اطراف آن هم به همین نام شهرت پیدا کرده‌اند. در شمال آن دریاچه نمک آران و بیدگل،در غرب آن کویر مسیله، دریاچه نمک حوض سلطان وحوض مره، در شرق کویر بند ریگ و پارک ملی خبر و جنوب آن شهر آران و بیدگل قرار دارند. مسیرهای مختلفی برای رفتن به کویر مرنجاب وجود دارد مانند مسیر خالدآباد از توابع شهرستان ابوزیدآباد در جنوب شرقی کاشان، یا مسیر گرمسار. اما بهترین و متداول‌ترین راه برای رفتن به این منطقه از سمت شهر کاشان است.

فاصله آران و بیدگل تا کاشان

فاصله آران بیدگل تا کاشان حدود 13 کیلومتر است. وقتی به جاده خاکی بین دو شهر برسید، فاصله آران و بیدگل تا کاشان را می‌توانید در 20 دقیقه طی کنید. برای رفتن از تهران به کاشان، ابتدا باید از طریق آزادراه تهران-قم وارد آزادراه قم-کاشان شوید. بعد از حدود 230 کیلومتر به مجتمع خدمات رفاهی قائم که نشانه اصلی آن پمپ بنزین است می‌رسید. وارد ورودی این مجتمع شده و از زیرگذری که بعد از آن قرار دارد عبور کنید و به سمت چپ بروید. از این طریق وارد جاده قدیم کاشان می‌شوید. در این جاده اولین تقاطع به سمت راست بپیچید و در بلوار قطب راوندی تا میدان منتظری بروید. دور میدان از خیابان کارگر تا میدان آزادگان رفته و وارد بلوار آیت­ الله عاملی شوید. بعد از گذشتن از پادگان ارتش (سمت راست) و جاده کارخانه فولاد، جاده اصلی تمام می‌شود. وقتی از مسجد هلال‌بن علی بگذرید، وارد یک مسیر باریک به سمت جاده خاکی مرنجاب می‌شوید. ابتدای این جاده خاکی یک تابلو و یک کیوسک قرار دارد که مسیر جاده را نشان می‌دهند. از اینجا کافیست فاصله آران و بیدگل تا کاشان را طی کنید تا به کویر مرنجاب برسید. این فاصله حدود 13 کیلومتر است. وقتی به جاده خاکی بین دو شهر برسید، فاصله آران و بیدگل تا کاشان را می‌توانید در 20 دقیقه طی کنید.

وجه تسمیه مرنجاب

وجه تسمیه مرنجاب، مانند بسیاری از مکان‌ها و بناهای دیگر متعلق به عصر صفوی جالب است. شاه عباس صفوی این کویر را «مرد رنج آب» نامیده. زیرا کندن چاه و قنات در این کویر دشوار بوده و برای رسیدن به آب شیرین، مردم رنج زیادی می‌کشیدند. به مرور زمان این نام به مرنجاب تبدیل شد.

چرا کویر مرنجاب خاص است؟

مرنجاب در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و کاروانسرای آن در گذشته مسیر ارتباطی میان خراسان و اصفهان بوده است. این کویر جزو معدود کویرهایی است که گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی مختلف در آن می‌بینید زیرا شرایط اقلیمی ‌این منطقه باعث می‌شود آب و غذای کافی برای زندگی حیوانات و گیاهان تامین شود؛ حیواناتی مانند روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، تیهو، عقاب، شاهین و پوشش گیاهی شامل گیاهان شورپسند مانند درخت‌های گز، تاق، ارته، اسکنبیل، دم‌گاوی و بوته‌های قیچ از جمله این حیوانات و گیاهان هستند. عکس کویر مرنجاب با تپه‌های شنی بلند و درختچه‌های تاق و گز، هر بیننده‌ای را مشتاق به سفر به این منطقه می‌کند. همچنین، دریاچه‌ نمک و آسمان پرستاره شب ترکیب زیبایی‌های مرنجاب را کامل کرده‌اند. دیدن مرنجاب یکی از بهترین خاطرات را در سفر به کویرهای ایران برای‌تان می‌سازد.

جاذبه‌های کویر مرنجاب کدامند؟

وقتی وارد جاده خاکی به سمت مرنجاب بشوید تا زمانی که به کاروانسرای عباسی منطقه برسید حدودا 40 کیلومتر راه در پیش دارید. در این مسیر درختچه‌های گز و تاق را می‌بینید که برگ‌هایی شبیه به ماکارونی دارند و داخل آن‌ها پر از آب است. شترهای این منطقه برای رفع تشنگی از آب درختان استفاده می‌کنند. زیر این درخت‌ها به دلیل خنکی محل زندگی بزمجه‌ها و ریشه آنها غذای این حیوانات است. در میانه این مسیر به شیب تندی می‌رسید که به آن «خطب‌شکن» می‌گویند. پس از خطب‌شکن نمکزاری به نام چاه کنجه قرار دارد. در ادامه مسیر، به دوراهی دریاچه نمک می‌رسید. یکی از این راه‌ها برای عبور کامیون‌های حامل نمک‌های تصفیه‌نشده احداث شده. این دریاچه وسیع پوشیده از نمک است. با هر بار بارش و پس از تبخیر آب، نمک‌های دریاچه کرت‌بندی‌های زیبایی به وجود می‌آورند که به آن‌ها شش ضلعی‌های نامنظم بلورهای نمک می‌گویند. این شکل‌ها از بی‌نظیرترین دیدنی‌های دریاچه است. بعد از دیدن دریاچه نمک، دورنمای جزیره سرگردان پیش چشم‌تان خودنمایی می‌کند. بعد از جزیره به کاروانسرای عباسی می‌رسید. در فاصله 4 کیلومتری شرق این کارونسرا هم چاه دستکن، یکی دیگر از جاذبه‌های کویر مرنجاب قرار دارد. در این چاه به‌دلیل وجود فیلترهای عظیم ماسه‌ای که شورابه‌های زیرمینی را تصفیه می‌کنند، آب شیرین وجود دارد.

تفریحات کویر مرنجاب

تفریحات کویر مرنجاب، باتوجه به جاذبه‌های فراوانی که دارد، زیاد و متنوع‌اند. تماشای زیبایی‌ها و شگفتی‌های طبیعت در دل کویر مرنجاب بروید. دیدن پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آسمان پرستاره کویر، دریاچه نمک، چاه‌های دستکن و جزیره سرگردان از تفریحات کویر مرنجاب برای عاشقان طبیعت است. همچنین، شترسواری، موتور چهارچرخ و آفرود از دیگر تفریحات کویر مرنجاب برای افرادیست که به دنبال فعالیت‌های هیجان‌انگیز در سفرند، است.

جزیره سرگردان

جزیره سرگردان از شگفت‌آورترین قسمت‌های کویر مرنجاب، در میان دریاچه نمک است. اطراف این کوه کم‌ارتفاع را یک لایه سفید نمک به طور کامل پوشانده. این جزیره از سنگ‌های متخلخل آتشفشانی تشکیل شده و هیچ پوشش گیاهی در آن دیده نمی‌شود. در دامنه این جزیره همیشه ابری از غبار وجود دارد و خطای دید باعث می‌شود شبیه به یک کشتی سرگردان در دریا به نظر برسد. به همین دلیل هم به آن جزیره سرگردان می‌گویند. همچنین، زمین‌های اطراف جزیره سرگردان باتلاقی‌اند و برای نزدیک شدن به آن باید احتیاط کنید.

محل اقامت در کویر مرنجاب (هتل کویر مرنجاب)

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که طبق عادت به دنبال هتل کویر مرنجاب به‌عنوان محل اقامت در کویر مرنجاب هستید، باید کمی الگوی سفرتان را تغییر دهید. در کویر مرنجاب نمی‌توانید برای اقامت و استراحت به هتل بروید. اما پس از بازدید از زیبایی‌های طبیعی کویر مرنجاب می‌توانید در کاروانسرای مرنجاب؛ مروارید کویر استراحت کنید. کاروانسرای عباسی مرنجاب، یکی از کاروانسراهای باقی‌مانده از دوران صفویان در دل کویر مرنجاب است. این کاروانسرا که در گذشته محلی برای استراحت و توقف کاروان‌ها بوده، امروزه به‌عنوان اقامت‌گاه سنتی، بهترین محل اقامت در کویر مرنجاب است.

کِی به کویر مرنجاب برویم؟

سفر به کویر در هر فصلی زیبایی‌های خاص خود را دارد. اما با خنک شدن هوا سفر به این منطقه طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. بهترین زمان سفر به کویر به طور کلی اواسط پاییز و اواخر آبان‌ماه است زیرا مسیر خشک و هوا مطبوع است. در کل، از ابتدای پاییز تا اوایل بهار زمان مناسبی برای سفر به مرنجاب به شمار می‌رود زیرا هوا در این زمان در مقایسه با ماه‌های دیگر معتدل‌تر و خنک‌تر می‌شود.

در سفر به مرنجاب چه چیزهایی با خود ببریم؟

قبل از سفر به هر منطقه‌ای، مخصوصا مناطق کویری، بهتر است ابتدا در مورد نکات و توصیه‌های مهم هنگام سفر اطلاعات کافی داشته باشید و با آمادگی کامل سفر خود را آغاز کنید. برای سفر به منطقه کویر مرنجاب حتما از راهنمایان این منطقه کمک بگیرید توصیه ما این است که هرگز به تنهایی به کویر سفر نکنید. سفر با تور انتخاب مناسبی برای دیدن کویر است. در سفر به مرنجاب کفش مناسب پیاده‌روی یا صندل طبیعت‌گردی به همراه داشته باشید. به جز غذا و آب آشامیدنی، به همراه داشتن مواد مغذی سبک مانند مغز بادام برای چنین سفرهایی مناسب است. در سفر به مرنجاب، مخصوصا در فصل سرد، حتما لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید. به علاوه، هر زمان که به کویر سفر می‌کنید عینک آفتابی یا کلاه نقاب‌دار هم همراه خود ببرید. البته دوربین عکاسی هم یادتان نرود؛ با گرفتن عکس کویر مرنجاب، خاطرات خوش سفر را برای خودتان ثبت کنید.

سفر به کویر مرنجاب با خودرو شخصی

اگرجزو آن دسته از افراد هستید که ترجیح می‌دهید با خودرو شخصی به کویر مرنجاب حرکت کنید، خوب است به برخی نکات توجه کنید.

برای سفر به کویر مرنجاب با خودرو شخصی بهتر است از شهرستان آران و بیدگل راه کویر را پیش بگیرید.
هزینه‌ی ورود به کویر، برای خودرو‌های شخصی و غیر شاسی بلند 5000، برای خودرو‌های آفرود و شاسی بلند 10000 تومان است.
سفر به کویر مرنجاب با خودرو شخصی امکان‌پذیر است؛ اما خودروهای غیر شاسی بلند استهلاک زیادی داشته و خطر جا ماندن در جاده در آنها بیشتر است. بهتر است حداقل با دو ماشین سفر کنید و وسایل بُکسل کردن نیز همراه داشته باشید.
اگر بدون راهنمای محلی سفر می‌کنید، از مسیرهای اصلی خارج نشوید.
حتما برای چند روز بیشتر از روزهای سفر خود آب و حداقل یک روز بیشتر، غذا به‌همراه داشته باشید.
تنها در محدوده 30 کیلومتری کاروانسرای مرنجاب موبایل آنتن می‌دهد. پس اگر دچار مشکل شدید از راه‌های دیگری مانند آتش زدن لاستیک برای کمک گرفتن استفاده کنید.

و اما نکته‌ آخر: کویر مرنجاب گنجینه‌ طبیعی ایران است. مانند یک گردشگر حرفه‌ای از این گنجینه مراقبت کنیم و یادمان باشد حتما کیسه‌ زباله همراه‌ داشته باشیم تا کویرمان پاکیزه بماند.

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد