غار رود افشان

بارانا شنبه 21 اسفند 1400 - 06:21
غار رود افشان
شهرستان دماوند و کوه‌های البرز جایی است که غار رودافشان در آن شکل گرفته است.

این غار در ارتفاعات شمال شرقی روستای رودافشان قرار دارد. غار رودافشان از تالارهای مختلفی تشکیل شده که قندیل‌های آهکی آن بیش از هر چیز طبیعت‌گردان را به خود جذب می‌کند. برای رسیدن به غار رودافشان راهی فیروزکوه شوید. سپس راهی شهرستان دماوند و روستای سیدآباد شوید. بعد از رسیدن به این روستا مسیر آسفالته سمت راست را پیش بگیرید تا به روستای رودافشان برسیم. بعد از رسیدن به روستای رودافشان، مسیری نسبتا پر پیچ و خمی را کوه‌پیمایی می‌کنید تا به غار رودافشان برسید.

غار رودافشان چرا خاص است؟

غار رودافشان در میان غارهای ایران منحصربه‌فرد است و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده. شگفتی غار رودافشان بیشتر به خاطر دهانه بزرگ و قوسی شکل آن است. غار ایوب و اسپهبد خورشید نیز در میان غارهای ایران دهانه بسیار بزرگی دارند. دهانه غار رودافشان ارتفاعی حدود 20 متر و طولی حدود 29 متر دارد. وجود قندیل‌های آهکی و سنگ‌های بلوری از دیگر شگفتی‌های غار رودافشان است. وجود تعدادی ایوان و خرده سفال در غار رودافشان نشان از سکونت انسان‌ها در این مکان دارد. در غارنوردی 800 متری در غار رودافشان، شگفتی‌های بی‌شماری خواهید دید. تالاری در غار رودافشان به معبد آناهیتا مشهور است. احتمالا به دلیل وجود حوضی آب و ستونی میان آن، به معبد آناهیتا (الهه آب) نام گرفته است.

در غار رودافشان چه می‌بینیم؟

از ماشین که پیاده شدید، خودتان را برای کوه‌پیمایی و پیاده‌روی نسبتا کوتاه آماده کنید تا به دهانه غار رودافشان برسید. ابتدای مسیر، باغات بسیار زیبای روستای رودافشان را خواهید دید. سپس از روی پل چوبی‌ای خواهید گذشت که رودخانه دلی‌چای از زیر آن می‌گذرد. می‌گویند رودخانه دلی‌لچای در گذشته‌های دور بسیار پر آب بوده تا جایی تا دهانه غار رودافشان می‌آمده و موجب گسترش آن می‌شده. در ادامه، مسیر خشک و کوهستانی خواهد شد. با رسیدن به دهانه غار رودافشان شگفت‌زده خواهید شد. چراکه شما مقابل یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های غار ایران ایستاده‌اید. غار رودافشان تاریک، ساکت و آرام است و تنها صدایی که به گوش می‌رسد صدای چکیدن آب. چراغ‌قوه پیشانی را بگذارید و بااحتیاط در مسیر غار قدم بگذارید. همیشه غارها جایی هستند که چکیده سنگ‌ها (استالاکتیت) و چکنده سنگ‌های (استالاگمیت) آن بسیار جذابند؛ غار رودافشان نیز استالاکتیت و استالاگمیت‌های منحصربه‌فردی دارد. این چکنده‌ها در سقف و دیواره‌ها به اشکال مختلف نیزه‌ای، گل‌کلمی و نخودی به چشم می‌خورند. در کف غار نیز به‌صورت خوشه‌انگوری و سنگ‌های بلورین نمایان شده‌اند. اگر غار را تا انتها بپیمایید، ممکن است روی سقفف خفاش‌هایی ببینید که روی سقف آرمیده‌اند. برای دیدن شگفتی‌های غار رودافشان دست بجنبانید.

کی به غار رودافشان برویم؟

این غار در همه فصول تماشایی است؛ اما از آنجا که خفاش‌ها در فصل سرما به خواب می‌روند بهتر است مزاحم خواب زمستانی آن‌ها نشویم.

در سفر به غار رود افشان چه چیزهایید با خود ببریم؟

غارنوردی نسبتا سختی در غار رودافشان خواهید داشت. درست است که برخی جاها، برای سهولت نردبان‌های فلزی گذاشته‌اند، اما باید تجهیزات کامل به همراه داشته باشید و احتیاط لازم را به کار ببرید. غار رودافشان تاریک است به همین خاطر چراغ پیشانی ه همراه داشته باشید. هم‌چینین برای عبور از مسیرهای لیز و لغزنده، رعایت احتیاط و کفش مناسب ضروری است. قمقمه آب و لباس گرم و اضافه را فراموش نکنید.

سخن آخر: غار رودافشان از معدود غارهای شگفت‌انگیز کشورمان است؛ در حفظ آن کوشا باشیم. هرگز روی دیواره‌ها چیزی ننویسیم و سازه‌های سنگی غار را تخریب نکنیم. کیسه‌زباله به همراه ببریم و چیزی جز رد پای کنجکاوی به جا نگذاریم.

توصیه‌های مهم غارنوردی در غار رودافشان

 • سعی کنید به کمک راهنما یا افراد باتجربه غارنوردی کنید.
 • وسایل مورد نیز فوق را فراموش نکنید.
 • مراقب چاله‌های آب باشید؛ برخی از آن‌ها ممکن است عمیق باشند.
 • خفاش‌ها را در انتهای غار می‌توانید ببینید.


بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد